Заява НАМ щодо законів, ухвалених 16 січня 2014 року

Незалежна Асоціація телерадіоМовників вважає прийняття Закону «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян» значним скороченням права на свободу слову та інформацію і звертається до народних депутатів з проханням ініціювати розгляд конституційності ухвалених 16 січня 2014 року законів Конституційним судом України.

Незалежна Асоціація телерадіоМовників завжди послідовно захищала членів організації, незалежні медіа України та їх право на належні відповідні міжнародним стандартам умови діяльності. Ми вважаємо, що ухвалення законодавчих актів від 16 грудня 2014, може мати наслідком значне згортання прав громадян на свободу слова та доступ до інформації, а також унеможливить виконання журналістами своїх професійних обов’язків. З огляду на те, що Президент України підписав зазначені акти, ми вважаємо за необхідне провести аналіз їх конституційності та вжити заходів до усунення порушень Конституції України.

Особливо небезпечним для незалежності медіа ми вважаємо Закон України «Про судоустрій і статус суддів» та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян», яким в Україні запроваджується кримінальна відповідальність за наклеп, образу працівників правоохоронних органів та суддів, розповсюдження матеріалів або інформації, що демонструють зухвалу зневагу до правосуддя, збір інформації про працівників правоохоронних органів та суддів, а також екстремістську діяльність, визначення якої сформульоване таким чином, щоб забезпечити максимально широке тлумачення, в тому числі – як поширення матеріалів, які обґрунтовують чи виправдовують порушення будь-яких законних інтересів людини.

Також, цим законом запроваджується практика обмеження доступу громадян України до інформації, розміщеної в мережі Інтернет, без рішення суду. Це реалізовано шляхом зобов’язання Інтернет-провайдерів обмежувати доступ своїх абонентів до сайтів, визначених Національною комісією з регулювання зв’язку.

Всі ці положення у сукупності встановлюють в Україні режим цензури, порушують право громадян на свободу думки і слова, вільне вираження своїх поглядів і переконань, гарантоване статтею 34 Конституції України, а також ускладнюють роботу ЗМІ.

Крім того, цим законом істотно порушуються конституційні права громадян на свободу та особисту недоторканість (стаття 29 Конституції України), на свободу об’єднання у громадські організації (стаття 36 Конституції України), а також право збиратися мирно (стаття 39 Конституції України).

Цей закон був прийнятий Верховною Радою України з порушеннями регламенту і без консультацій з громадськістю та представниками медіа індустрії, хоча його регуляторні норми суттєво вплинуть на інформаційний простір в Україні.

З огляду на все вище зазначене Незалежна Асоціація телерадіоМовників:
• Просить народних депутатів в найкоротші строки звернутися до Конституційного суду України щодо визнання цього закону неконституційним;
• Закликає Конституційний суд України розглянути таке звернення невідкладно.

Окрім того, Незалежна Асоціація телерадіоМовників готова докласти всіх зусиль для запобігання зловживанню прийнятими нормами та захисту прав та законних інтересів незалежних ЗМІ. Ми запрошуємо всі телерадіокомпанії, незалежно від членства в асоціації, звертатися до Правового центру НАМ за юридичною допомогою у разі появи загрози неправомірного притягнення їх працівників до відповідальності за новим законом.

Правління Асоціації «НАМ»