Заява про необхідність термінової відставки Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення та повного оновлення її складу

89

Громадські медіа організації звернулися із заявою про необхідність термінової відставки Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення та повного оновлення її складу.

Текст заяви:

Як провідні громадські організації в сфері захисту свободи слова та розвитку медіа, висловлюємо глибоку стурбованість у зв’язку зі затягуванням процесу оновлення складу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (далі – Національна рада).

Державне регулювання телерадіомовлення, яке здійснює Національна рада, відіграє провідну роль у забезпеченні свободи слова, доступу до інформації та плюралізму ЗМІ. Тому для цього органу законодавством передбачено спеціальний порядок формування складу, в основу якого покладено принципи відкритості, законності та професіоналізму членів Національної ради. Незалежність та професіоналізм Національної ради мають забезпечувати її ефективну роботу в інтересах суспільства та розвитку галузі.

Натомість формування нинішнього складу Національної ради відбувалось із грубими порушеннями законодавства та у непрозорий спосіб, внаслідок чого до нього потрапили особи, які не мають необхідного рівня кваліфікації та довіри галузі і громадськості. Діяльність цього складу не витримує жодної критики. Монополізація та переділ ринку під прикриттям цифрової реформи, тиск на мовників, безпідставні відмови у наданні ліцензій, прийняття тіньових рішень і лобіювання інтересів окремих політичних сил – це лише деякі приклади протиправної практики, що потребують належної оцінки та притягнення до відповідальності. Залишення Національної ради у діючому складі гальмує здійснення реформ в сфері медіа і суперечить принципам демократичної держави, побудову якої декларує чинна влада.

Відповідно до своїх повноважень та частини п’ятої статті 16 Закону України “Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення” Верховна Рада України висловила недовіру Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення за результатами розгляду її звіту за 2013 рік (Постанова ВРУ № 837-VII від 28 лютого 2014 року). Відповідно до частини п’ятої статті 16 Закону України “Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення”, якщо недовіру висловив і Президент України, це має наслідком відставку всього складу Національної ради. Висловлення недовіри Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення не відноситься до тих повноважень, які, відповідно до Конституції України, не можуть бути здійснені виконувачем обов’язків Президента України Турчиновим О.В.

У зв’язку з викладеним вище,

звертаємось до виконуючого обов’язки Президента України з вимогою:

підтримати рішення Верховної Ради України і висловити недовіру Національній раді з питань телебачення і радіомовлення за результатами розгляду її звіту за 2013 рік;

звертаємось до Верховної Ради України:

розпочати процес прозорого формування половини складу Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, яка призначається Верховною Радою України, із врахуванням критеріїв за ст. 7 Закону України “Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення” та із широким залученням громадськості.

ВГО «Незалежна асоціація телерадіомовників»

ГО «Східноєвропейський інститут проблем медіа»

Національна спілка журналістів України

Незалежна медіа-профспілка України

ГО «Інститут Медіа Права»

ВГО “Комісія з журналістської етики”

МБФ «Академія української преси»

ГО «Телекритика»

ВГО «Європейська медіа платформа»

Телекомпалата України

ГО «Інститут масової інформації»

Інтернет асоціація України

ГО «Інтерньюз України»

Прес-центр НАМ

Категорiя: Медіаправо