«1+1» покаже фільм про депортацію татар «Хайтарма»

KKI_015319_04302_1_t206_085737

Цієї суботи, 17 травня, о 23:50 на каналі «1+1» відбудеться прем’єра українського фільму «Хайтарма» режисера Ахтема Сейтаблаєва, присвячена 70-й річниці початку депортації кримськотатарського народу.  Стрічка виборола російську кінопремію «Ніка» в номінації «Найкращий фільм країн СНД і Балтії» і створена на основі реальних подій.

Це перший художній фільм про депортацію кримських татар, з якого глядачі дізнаються про трагічну дату в історії кримськотатарського народу – 18 травня 1944 року, день початку сталінської депортації кримських татар. У центрі сюжету – льотчик, двічі герой Радянського Союзу Аметхан Султан. У травні 44-го після звільнення Севастополя Аметхан вирушає у відпустку в рідну Алупку. На його очах 18 травня і починається депортація народу.

Головну роль зіграв режисер фільму Ахтем Сейтаблаєв. «Про головного героя фільму, Амет-Хана Султана, чує змалку майже кожна кримськотатарська дитина. І, звичайно ж, я як актор  хотів зіграти цього героя, – розповідає Ахтем Сейтаблаєв. – Амет-Хан – майже легендарна особистість. Він справды звільняв Крим, воював біля Севастополя і одночасно став свідком депортації своїх сім’ї та народу».

Хайтарма_4

Знімали «Хайтарму» 23 знімальні дні. У масових сценах виселення задіяно більше тисячі людей з усього Криму. Багато з них – це люди, які пережили цю страшну трагедію. Для них настільки важливо було взяти участь у зйомках «Хайтарми», котра розповідає про той жах і біль, який вони пережили, що на майданчик вони приводили навіть своїх онуків і разом з ними готові були зніматися по сім годин поспіль, стоячи під дощовими установками. І ніякі вмовляння режисера піти на перерву й відпочити не могли зрушити цих людей з місця. «Я підвищував голос і просив їх піти, бо боявся: був жовтень, і нічні зйомки могли бути небезпечні для здоров’я. Але ніхто не пішов, – каже режисер Ахтем Сейтаблаєв. – Кілька разів людей забирала «швидка» – їм ставало погано. Атмосфера на майданчику була настільки реалістичною, що не всі змогли впоратися з емоціями. До речі сказати, погано ставало не тільки учасникам масових сцен. Моєму великому другові й виконавцю ролі капітана НКВД Труніна, акторові Дімі Суржикову, стало погано після зйомок епізоду, в якому він кричить: “Кримські татари! Зрадники радянської батьківщини!”. Його забрала «швидка», потім відкачувала півночі. І це також через те, що Діма дуже перенервувався через роль».

Прес-служба каналу “1+1