Результати дослідження про перегляд легального відео в мережі Інтернет українськими користувачами

У травні ініціатива «Чисте небо» спільно з дослідницькою компанією TNS провела опитування українських користувачів про перегляд відео в мережі Інтернет. У дослідженні взяло участь міське населення України, в тому числі смт за вибіркою 18-55 років. Одне з головних результатів дослідження – низький рівень обізнаності користувачів, щодо легальності відео, яке вони переглядають.

Перегляд відео стає все більш популярним заняттям в Інтернеті – 87% опитаних дивиться відео в Інтернеті: художні фільми, серіали, телевізійні шоу-передачі. Саме тому актуальність питання захисту свого контенту правовласниками з кожним роком тільки збільшується. Переговори з майданчиками, що почалися в минулому році, про вбудовування плеєра телеканалів, а також активне нарощування безкоштовного контенту українськими медіа холдингами сприяє розвитку легального контенту в Україні. На сьогоднішній день найбільш популярні ресурси відео Youtube і сайти телеканалів. 65% опитаних дивляться відео на Youtube, 41% – на сайтах телеканалів. На 3-му місці за популярністю залишається російський сайт vkontakte.ru – 37% опитаних також вибирають його як джерело відео для перегляду.

Разом з тим, результати дослідження показують низький рівень обізнаності користувачів, який контент – легальний, а який чи ні з того, що вони переглядають. Так Youtube не сприймається користувачами як ресурс з повністю легальним контентом: 45% респондентів упевнені в тому, що відео в Youtube розміщено легально, 55% – не знають легальний там контент чи ні. На противагу Youtube, сайти телеканалів сприймаються 2/3 респондентами як майданчика з легальним контентом: 67,4% вважають сайти українських телегруп джерелом легального відео, 32,6% – не впевнені в цьому.

Крім сайтів телеканалів і Youtube, більше довіри до легальності контенту у користувачів викликають майданчики онлайн кінотеатрів. Впевненість у легальному контенті на Megogo.com у 52% користувачів, Oll.tv – 55%. На таких ресурсах, як vkontakte.ru, ex.ua, brb.to (fs.ua) легальність контенту для користувачів не очевидна. 70% користувачів не впевнені легальне чи «піратське» відео розміщене на цих майданчиках.

Незважаючи на низький рівень обізнаності користувачів щодо легальності контенту, в Україні сформувався пул людей, готових свідомо відмовитися від перегляду нелегального відео.

Ірина Андрющенко, директор з розвитку StarLightMedia: «Найближчим часом легальний плеєр учасників ”Чистого неба” почне маркуватися візуально – знаком ініціативи, зеленим щитом із позначкою play. Так що інтернет-глядачам буде легко визначити, де міститься ліцензійний контент. «Піратство» – не тільки технічна чи законодавча проблема, але і моральна. Ми повинні дати свідомим користувачам орієнтир».

Опитування також показало, що більшість користувачів готові відмовитися від «піратського» контенту на умовах надання для перегляду легальної альтернативи – 52,2%. 26-30% аудиторії vkontakte.ru, ex.ua, brb.to (fs.ua) – не готові відмовитися від перегляду «піратського» відео за будь-яких умов. Готові відмовитися, навіть за відсутності можливості перегляду такого ж фільму на легальних ресурсах, можу подивитися що-небудь інше – 7,1% користувачів.

Марина Колєснікова, керівник департаменту з продажу інтернет реклами 1+1 медіа: «В Україні користувач готовий відмовитися від «піратського» за умови легальної альтернативи. Вже зараз українські телевізійні компанії, які є учасниками ініціативи ЧН, надають користувачам власний контент безкоштовно. Більше того, наразі йде активна робота над збільшенням кількості легального контенту для користувачів – програм і шоу, а також фільмів і серіалів».

Про ініціативу

Ініціатива «Чисте небо» – рух за розвиток легального контенту в мережі Інтернет, ініційоване «1+1 Медіа», «Медіа Група Україна», Inter Group і StarLightMedia в червні 2013 року і підтримуване багатьма гравцями українського інтернет-ринку. Мета ініціативи – добитися, щоб в українському інтернеті не транслювалося відео без дозволу правовласників, і в той же час був розвинений сегмент легального відеоконтенту. Більше про «Чистому небі» – на майданчику підтримки розвитку легального контента http://legalcontentua.com.