Звернення Української Телевізійної Академії до народних депутатів України

Голові Верховної Ради України

Гройсману Володимиру Борисовичу

 

Керівникам депутатських фракцій Верховної Ради України VIII скликання

 

Партії «Блок Петра Порошенка»

Луценку Юрію Віталійовичу

 

Політичної партії «Об’єднання «Самопоміч»

Березюку Олегу Романовичу

 

Політичної партії «Народний Фронт»

Бурбаку Максиму Юрійовичу

 

Політичної партії «ВО «Батьківщина»

Тимошенко Юлії Володимирівні

 

Радикальної партії Олега Ляшка

Ляшку Олегу Сергійовичу

 

Політичної партії «Опозиційний блок»

Бойку Юрію Анатолійовичу

  

Шановні народні депутати,

Громадська організація «Українська Телевізійна Академія» (надалі – «ГО УТА») – галузева організація, головною метою створення та діяльності якої є сприяння становленню та розвитку галузі телерадіомовлення і кінематографії в Україні, що налічує більш ніж 150 експертів у сфері кіно- та телевиробництва, засвідчуючи свою щиру повагу, звертається до Вас щодо проекту Закону про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (щодо визначення передач європейського виробництва) №2766 від 30.04.2015 року (надалі – «Проект №2766»), який було прийнято у першому читанні 24 лютого 2015 року.

Відповідно до тексту Проекту №2766, підготовленого до другого читання, законопроектом пропонується викласти частину 4 статті 28 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» у новій редакції, передбачивши наступне:

- квота передач європейського виробництва, а також США і Канади повинна становити не менше 70 відсотків загального тижневого обсягу мовлення, у тому числі не менше 50 відсотків загального тижневого обсягу мовлення – передачі українського виробництва;

- передачею європейського виробництва вважається передача, створена однією або декількома юридичними особами – резидентами країн, що ратифікували Європейську конвенцію про транскордонне телебачення;

- до передач європейського виробництва, крім випадків визначених цим пунктом, також відносяться передачі, виготовлені на замовлення юридичних осіб-резидентів країн, що ратифікували Європейську конвенцію про транскордонне телебачення, за умови, що безпосереднім виробником такої передачі також є особи-резиденти таких країн;

- у випадку, якщо передача створена на замовлення або за участі однієї або декількох юридичних осіб – резидентів країни, що визнана Верховною Радою України державою-агресором (державою-окупантом), така передача не може вважатися передачею європейського чи українського виробництва.

Звертаємо Вашу увагу на те, що квоту європейського продукту було запроваджено в Україні та країнах Європейського союзу з метою стимулювання розвитку національного телевиробництва. У зв’язку з цим пріоритетним напрямком наглядових функцій національного регулятора було забезпечення виконання квоти саме національного продукту.

Разом з тим, Проект №2766 жодним чином не стимулює розвиток національного телевиробництва, а навпаки, створює підґрунтя для розвитку європейського телевиробництва. У такому випадку виникає ризик суттєвого скорочення обсягів створення якісного національного продукту.

Варто зазначити, що однією з цілей авторів законопроекту було виключення російського продукту з квоти продукту європейського виробництва. Проте, використання російського продукту (в основному це телевізійні серіали) на телевізійному ринку вже було суттєво обмежене у відповідності із  ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного телерадіопростору України» № 159-VIII. При цьому не включення російського продукту до квоти європейського продукту не матиме суттєвого впливу на кількість телевізійного контенту російського виробництва, оскільки кількість дозволеного російського контенту достатньо невелика та в цілому зможе транслюватися у межах 30% квоти, що залишається.

Окремо слід зазначити, що Проектом №2766 передбачається, що до квоти передач європейського виробництва включаються передачі виробництва США та Канади. Дане положення є необґрунтованим та, в цілому, дискримінаційним по відношенню до інших держав, у яких виробляється велика кількість якісного та потенційно цікавого для українського глядача контенту, проте які з незрозумілих причин не потрапили до переліку.

Також звертаємо Вашу увагу на те, що положення Проекту №2766 не узгоджуються із підходами до визначення та обчислення  квоти європейського продукту, які визначені у ст. 10  Європейської конвенції про транскордонне телебачення, а також у ст. 16 Директиви Європейського Парламенту та Ради Європи 2010/13/ЄС від 10.03.2010 р., що в умовах адаптації національного законодавства до норм  європейського права, в рамках Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом і його державами-членами, є негативним та необґрунтованим кроком.

У зв’язку з вищевикладеним, враховуючи високу суспільну важливість питання, просимо Вас не підтримувати проект Закону про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (щодо визначення передач європейського виробництва) №2766 від 30.04.2015 року та підтримати відхилення вказаного законопроекту.

 

Сподіваючись на розуміння та підтримку,

 

З повагою,

Члени Експертної ради ГО «Українська Телевізійна Академія»